Americká armáda sa po dlhých rokoch rozhodla nahradiť už zastarané, a v ťažkých podmienkach nie príliš spoľahlivé, pechotné zbrane M16/M4 a ľahký guľomet M249 SAW (Squad Automatic Weapon). Celý proces výberu tzv. Next Generation Squad Weapon (skrátene NGSW), alebo po slovensky „pechotnej zbrane novej generácie“ by mal byť zavŕšený do dvoch rokov.
Úvodná fáza, predstavujúca testy prvých prototypov zbraní, bola ukončená v septembri uplynulého roku. Týchto testov sa zúčastnili tri subjekty, ktoré boli do výberového konania prizvané – Sig Sauer, Textron Systems a General Dynamics Ordnance and Tactical systems. Armáda taktiež spolupracuje so spoločnosťami L3 Technologies a Vortex Optics na vývoji systémov riadenia streľby (FCU aka Fire Control Units).
Sig Sauer prišiel s návrhom, ktorý vzhľadovo najviac pripomína tradičné pechotné zbrane používané v americkej armáde. General Dynamics pri svojom prototype využil bullpupový princíp konštrukčného riešenia zbrane, výsledkom ktorého je menšia celková dĺžka zbrane so zásobníkovou šachtou umiestnenou v pažbe zbrane. Tento princíp je známy aj z iných, dnes už legendárnych zbraní, napríklad z rakúskych Steyr AUG, izraelských FAMAS a Tavor, či britských L85 a mnohých ďalších. No a ponuka Textronu je zaujímavá predovšetkým použitím inovatívneho druhu streliva s unikátnym teleskopickým zapúzdrením strely vyznačujúceho sa významným znížením hmotnosti v porovnaním s klasickou muníciou.
V apríli uplynulého roku každá z zo spomínaných troch spoločností poskytla na testovanie 15 pušiek, 15 automatických pušiek a 180 000 nábojov so strelou kalibru 6,8mm.
Vláda zvolila kaliber 6,8mm na základe desaťročí testovania a vyhodnocovania. Zistilo sa, že strely kalibru 5,56mm sa správali v stredných vzdialenostiach neadekvátne a strely doposiaľ zaužívaného kalibru 7,62mm neboli natoľko efektívne ako strely kalibru 6,8mm. No a samozrejme, čo nie je nepodstatná záležitosť, nová munícia sa vyznačuje nižšou hmotnosťou.
Testované zbrane každej zo spoločností používajú jednotné strelivo, vďaka ktorému budú mať vysokú účinnosť aj za hranicou 600 metrov.
Spoločnosti majú od septembrového testovania šesť mesiacov na to, aby sa pripravili na ďalší prototypový test, ktorý sa má uskutočniť vo februári tohto roku.
Major Wyatt Ottmar, vedúci projektu NGSW zo Soldier Lethality Cross-Functional Team (CFT), uviedol, že zbraň od spoločnosti Sig Sauer využíva muníciu s bi-metalickými nábojnicami, kde spodná časť je z ocele a teleso nábojnice je mosadzné. Zámerom tohto riešenia bola redukcia celkovej hmotnosti.
Očakáva sa, že zákazka na nové zbrane bude pridelená jednej z troch spoločností, ktoré sa zúčastnia testovania, v priebehu budúceho fiškálneho roka. Do výzbroje armády by sa mali dostať vo štvrtom kvartáli roku 2022 (v rozmedzí augusta až októbra). Prednostne budú dodané pechote, tankovým brigádam a brigádam bojových vozidiel pechoty. Následne budú nové zbrane dodané aj ostatným jednotkám.
Očakáva sa, že systémy riadenia paľby budú pripravené šesť mesiacov pred finálnym dokončením zbrane, aby mali spoločnosti dostatok času pre integráciu optiky do zbrane.
Spoločnosť General Dynamics umiestnila zásobník a bicí mechanizmus do telesa pažby až za spúšťový mechanizmus. Tento princíp sa nazýva „bullpup“ a je populárny prakticky po celom svete, no v Spojených štátoch sa doposiaľ neuchytil. Takáto konštrukcia umožňuje väčšiu kompaktnosť zbrane bez toho, aby bola zrealizovaná na úkor dĺžky hlavne. Hovorca spoločnosti uviedol, že sa im dostalo veľmi dobrej spätnej väzby od užívateľov.
GD spolupracovala na vývoji zbrane so spoločnosťou Beretta USA a na vývoji tlmiča so spoločnosťou Delta P Design.
Ponuka spoločnosti Textron je postavená predovšetkým na munícii s teleskopickým zapúzdrením strely. Nábojnice sú vyrábané prevažne z plastu, čo významne znižuje celkovú hmotnosť.
Textron spolupracoval na vývoji zbrane so spoločnosťou Heckler & Koch a so spoločnosťou Lewis Machine & Tool Company na vývoji tlmiča.
Sig Sauer pripravil zbrane, ktoré si zachovali najtradičnejší vzhľad zo všetkých troch ponúk. Spoločnosť navyše poukazuje na skutočnosť, že ako jediná z týchto spoločností, vyvinula selú zbraň a jej príslušenstvo vlastnými kapacitami. Zbraň, tlmič, munícia a aj všetky doplnky sú navrhnuté a vyvinuté výlučne spoločnosťou Sig Sauer.
Zdroj: War History Online
Fotografie: Beretta, Sig Sauer, Textron Systems