Vážení priatelia!
Jednou z priorít nášho zväzu, ktorými sa od svojho zvolenia zaoberám, je nadviazanie bližšej spolupráce so združeniami, ktoré úzko spolupracujú s Ministerstvom obrany. Jedným z takýchto združení je i Únia Vojnových Veteránov Slovenskej republiky. Preto som s radosťou prijal pozvanie na ich konferenciu, ktorá sa konala dňa 22.10.2021 v Hoteli Granit Nová Polianka vo Vysokých Tatrách. Spolu so mnou sa tejto akcie zúčastnil náš viceprezident Ing. František Ušák a určite sme si obaja odniesli z tejto veľmi vydarenej akcie veľa pozitívnych poznatkov.
Program konferencie bol na tému „Fórum vojnových veteránov v občianskej spoločnosti“.
Na úvod čestný hosť konferencie vojnový veterán účastník Slovenského národného povstania „partizán“ pán Vladko Strmeň zahral na harmonike hymnu Slovenskej republiky a všetci sme si ju s radosťou zaspievali. Pre mňa to bolo o to srdečnejšie, že som mal tu možnosť slúžiť v uniforme s nebohým synom pána Strmeňa, Jánom Strmeňom v Českých Budějoviciach. Pán Strmeň sa potešil, že stretol niekoho, kto dobre poznal a kamarátil s jeho synom.
Hosťami konferencie boli zástupcovia Ministerstva obrany, pán generálny riaditeľ sekcie ľudských zdrojov JUDr. Martin Jakál a štátny radca oddelenia starostlivosti o vojnových veteránov a dôchodcov Ing. Richard Zimányi, ktorý aj vystúpil s referátom. Ďalšími významnými hosťami konferencie boli primátor mesta Vysoké Tatry, Ing. Ján Mokoš, veľvyslanec Veľkej Británie v SR Nigel Baker, ktorý v „Háji vojnových veteránov“ v areáli hotela Granit Nová Polianka spolu s Evou Rigovou, matkou prvého zahynutého príslušníka ozbrojených síl SR na misii ppor. In. mem. Igora Rigu, zasadili strom vďaky. Samozrejme tých hostí bolo viacej, napríklad zástupca Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovský Mikuláš, prezident Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár, zástupca legionárov z Poľska, Maďarska a Rakúska, zástupca Zväzu Generálov SR a ďalší.
Súčasťou programu bol rozhovor s kapitánom Martinom Farkašom, ktorý prežil tragický pád lietadla v Hejciach, a veľmi poučný bol referát zástupcov Českých Legionárov na čele s Karolom Černochom prezidentom SPIA Czech (česká pobočka Medzinárodnej asociácie príslušníkov mierových síl OSN), ktorého som poznal osobnejšie, nakoľko sme spolu študovali na vysokej škole a repretentovali Vyškov na Morave v atletických súťažiach. To čo dokázali spraviť naši západní susedia v krátkej dobe pre svojich legionárov je poučné i pre nás.
Na záver musím poďakovať ešte raz pánovi prezidentovi SPIA pre Slovenskú republiku a súčasne prezidentovi Únie Vojnových Veteránov SR, Ing. Pavlovi Markovi, za pozvanie a možnosť vystúpiť na konferencii. V mene nášho zväzu som pri tejto príležitosti odovzdal Čestnú plaketu pánovi Markovi a pánovi Vladimírovi Strmeňovi. Takéto stretnutia nás posúvajú o krôčik ďalej v našej začatej práci.
Ing. Michal Kvanta
Prezident SZVvZ