Cez víkend odštartuje sezóna REPIKO v podobe „kontrolných tréningov“, ktorých výsledok sa bude započítavať do celkovej kvalifikácie na Majstrovstvá Slovenska v tejto populárnej tímovej súťažnej disciplíne. V skratke by sme vás preto chceli dostať do „obrazu“ a tieto zmeny zosumarizovať.
REPIKO sa stalo asi napopulárnejšou oficiálnou zväzovou súťažou, no jeho pravidlá mali viacero rozporov s ostatnými smernicami a nejasností, či nejednoznačných výkladov. Preto bolo nevyhnutné pristúpiť k ich zmene.
Zloženie družstva, náhradník
Prvou zásadnou zmenou je to, že sa trošku ujasnil status náhradníka v tíme. Podľa nových pravidiel sa náhradník môže do súťaže zapojiť od druhého kola súťaže. V prvom kole teda nastupuje základná trojčlenná zostava. Náhradník môže od druhého kola štatovať v tíme tak, že sa môže striedať aj počas jedného súťažného dňa. Dôležitá zmena je, že v každom družstve môže byť len jeden náhradník.
Na Majstrovstvách Slovenska však musí nastúpiť trojčlenné družstvo, zložené z ľubovoľných členov družstva, ktorí štartovali počas sezóny. Čiže na M SR môže náhradník nahradiť stabilného člena družstva. Čo je však ďalšia príjemná zmena, náhradník, pokiaľ jeho služby družstvo počas sezóny využije, bude na vyhodnotení M SR takisto vyhodnotený a v prípade úspechu družstva aj ocenený.
Toto je významný krok, ktorý vychádza z avizovanej snahy zväzu zvyšovať štandard oceňovania úspešných súťažiacich v rámci oficiálnych zväzových súťaží.
Kategórie CLUB a OPEN
Veľa nejasností bolo v definícii súťažných kategórií. Súťažiacim sa navyše nepáčilo prelínanie kategórií, keď súťažiaci v kategórii STANDARD sa súčasne vyhodnocovali aj v kategórii OPEN. Vznikal tak stav, keď obe kategórie mali rovnaké poradie na stupňoch víťazov, čo nedávalo zmysel.
Preto došlo k úplnému oddeleniu kategórií. Klubová kategória navyše zmenila svoje meno na oveľa výstižnejšie pomenovanie „CLUB„. Definícia v smerniciach hovorí, že v kategórii CLUB sa súťažné družstvo skladá výlučne z členov rovnakého KVvZ (klubu vojakov v zálohe).
Naproti tomu v otvorenej kategórii OPEN sa súťažné družstvo skladá z členov rôznych KVvZ, z kombinácie členov a nečlenov SZVvZ, alebo výlučne len z nečlenov SZVvZ. Do tejto kategórie spadajú aj členovia SZVvZ, ktorí nemajú k termínu konania sa pretekov uhradené členské do SZVvZ.
Môže nastať prípad, že čiste klubové družstvo štartujúce v kategórii CLUB počas sezóny priberie náhradníka z iného klubu. Potom už spadá do kategórie OPEN a v tejto kategórii dokončí sezónu.
Súčasne sa upravil rozpor vo Všeobecnej smernici, ktorá nečlenom nepovoľovala štartovať na zväzových súťažiach a tým pádom súťaže REPIKO prebiehali v konflikte s touto smernicou.
Majstrovstvá Slovenska ako samostatná súťaž
Asi najvýznamnejšou zmenou je formát v akom bude prebiehať súťažná sezóna 2021. Ústredné orgány zväzu zareagovali na množstvo negatívnych ohlasov od súťažiacich a zmenili systém súťaže tak, že Majstrovstvá Slovenska budú, podobne ako pri ostatných disciplínach, samostatnou súťažou. Čiže tým pádom, každé z družstiev má rovnakú možnosť zabojovať o titul.
Zvýši sa tak atraktivita vyvrcholenia sezóny a motivácia súťažiacich „spraviť“ výsledok. Na Majstrovstvách Slovenska sa začína od nuly a prakticky ktorékoľvek družstvo, ktoré si vybojuje postup na M SR, môže pri dobrom načasovaní formy zabojovať o titul majstra Slovenska.
Nešťastné „žiletky“
Ďalšou dôležitou zmenou je definícia, ktorá určuje, ktorý padací kovový terč je možné považovať za zostrelený. Ukončia sa tým diskusie o tom, či je alebo nie je „gong“ zostrelený.
Podľa novej definície sa za zostrelený padací kovový terč sa považuje ten, ktorý sa akoukoľvek svojou časťou dotýka zeme. Nepopulárna „žiletka“ môže vzniknúť len tak, že sa „gong“ pootočí na podstavci a nedotýka sa pritom žiadnou svojou časťou terénu.
Súťaž sa stane regulárnejšou a nebude to už ako hádzanie kockou – „Padne žiletka? Nepadne žiletka?“.
Ďalšie zmeny a úpravy
V skratke spomeňme ešte zopár ďalších zmien. Pribudla chýbajúca definícia „bezpečnej zóny“, ktorá na súťažiach síce bola zriadená, ale smernica na ňu doposiaľ nemyslela. Upravili sa pravidlá bezpečnosti – ochrana zraku je pre súťažiacich povinná, ochrana sluchu je doporučená. Taktiež je doporučená uvedená výbava pre všetkých divákov.
Vzhľadom na ambíciu prizvať do súťaže v blízkej budúcnosti aj zahraničné družstvá, bola pridaná povelová technika aj v anglickom jazyku.
Spravili sa úpravy v definícii zakázaných parametrov, funkcionalít a úprav zbraní. Po novom napríklad nie je dovolené použitie dodatočného závažia, či vlastnoručne vyrobené (necertifikované) doplnky a úpravy na zbraniach, či na zbraňovom vybavení a príslušenstve. Ľudová tvorivosť nemá hraníc na úkor bezpečnosti.
A množstvo ďalších zmien. Kompletnú Smernicu 9/SZVvZ-2021 nájdete na našej oficiálnej stránke v sekcii Športové súťaže > Smernice > Pravidlá REPIKO. Aktuálnu vykonávaciu smernicu nájdete v sekcii Športové súťaže > Vykonávacie smernice, prípadne v archíve vykonávacích smerníc.
Poďakovanie
Na záver treba poďakovať celému tímu členov SZVvZ, ktorí sa mimoriadne aktívne podieľal na „uprataní“ a prepracovaní týchto smerníc. Menovite predovšetkým Janke Zdichavskej, Robovi Kirthovi, Peťovi Martišekovi, Heňovi Komorowskému, Stanovi Purgatovi a ďalším členom prezídia, ÚR a ŠTK, ktorí sa do tohto procesu zapojili.