Vážení priatelia športovci,
vzhľadom na to, že sme vojaci v zálohe a zaujímame sa o všetko čo súvisí s armádou a s jej aktivitami (vrátane histórie), máme tu pre Vás jednu zaujímavú tému. A samozrejme budeme veľmi radi, keď sa ju rozhodnete podporiť. Pretože udržiavanie histórie a pamäti národa pomáha sa vyhýbať chybám z minulosti. A pokiaľ tieto chyby pripravujú ľudí o život, o to viac je dôležité túto históriu poznať.
Preto aj občianske združenie V LEPŠÍCH ČASOCH sa rozhodlo kus takejto histórie zachovať a zveľadiť, a uchádza sa o dotáciu vo výške € 2.500 v rámci akcie Participatívny rozpočet BSK na opravu vojenského bunkra pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Rozhodnúť majú občania v hlasovaní na internetovej stránke Bratislavského samosprávneho kraja.
Konkrétne sa jedná o tzv. ropík, vojenský objekt s označením LII/45/A-180. Vonkajšia oprava bunkra a jeho slávnostné „uvedenie do života“ sa predpokladá ako súčasť spomienkových osláv k 30. výročiu novembrových udalostí z roku 1989. Na obnove sa budú podieľať členovia spomínaného združenia v spolupráci so študentami Školy úžitkového výtvarníctva v Bratislave, ktorí pripravia projekt obnovy a budú participovať aj na realizácii obnovy.
Čo je to ropík?
Slovo ropík (z čestiny řopík) vzniklo zo skratky ŘOP odvodenej z názvu Ředitelství opevňovací prací. Táto organizačná zložka vznikla 20. marca 1935 ako výkonný orgán Rady pro opevňování. ŘOP malo zabezpečovať akúkoľvek činnosť súvisiacu s prípravou, projekciou a riadením výstavby štátneho opevnenia. V priebehu takmer štyroch rokov svojej existencie sa ŘOP stalo jednou z najpočetnejších zložiek Hlavného štábu, pričom v jeho službách pôsobilo viac než 300 vojakov a civilných zamestnancov.
ŘOP tvorili dve oddelenia, taktické a technické. V čele tohto orgánu stál, od jeho zriadenia v marci 1935 až do jesene 1938, I. zástupca náčelníka hlavného štábu, divízny generál Karel Husárek (1893-1972).
A všetkým členom i nečlenom, ktorých história zaujíma dávam do pozornosti, že na tému predvojnového opevnenia Československa je spravená vynikajúca stránka ropiky.net. Táto stránka veľmi podrobne spracováva problematiku výstavby objektov ľahkého opevnenia u nás a sprístupňuje množstvo zaujímavých informácií o tom, kde a akým spôsobom boli budované, čím boli vyzbrojované a v neposlednom rade aj o tom, kde sa tieto zaujímavé objekty dochovali až do dnešnej doby.
Priatelia, pomáhať zachovávať vojenskú históriu a podporovať takéto aktivity by malo taktiež patriť do našej činnosti. A tu stačí len málo – dať svoj hlas tomuto milému projektu, ktorý zanechá aj pre naše budúce generácie kus histórie a spomienky na časy minulé. A možno svojim drobným dielom pomôže staré chyby neopakovať. Preto vás, v mene prekladateľa aj v mene prezídia SZVvZ, prosím, zahlasujte za tento projekt.
Na stránke s hlasovaním je to druhý projekt odspodu stránky. Stačí zadať len svoju e-mailovú adresu, stlačiť tlačítko Hlasovať a následne potvrdiť link, ktorý príde mailom do vašej schránky, ktorú ste zadali.
Hlasovanie prebieha do pondelka, 24. júna 2019. Ďakujeme.
Rastislav Maršálek