Milí priatelia!
Nestáva sa často, že si máme možnosť prečítať o našej organizácii z iných médií. S o to väčšou radosťou preberáme na naše stránky článok v plnom znení, ktorý vyšiel v mesačníku Obrana číslo 11, vydávanom Ministerstvom obrany Slovenskej republiky. Nech sa páči!
„Keď na Slovensku neexistoval systém budovania aktívnych záloh, prispievali sme k precvičovaniu záloh,“ hovorí Miroslav Jánoš, major v. v., prezident Slovenského zväzu vojakov v zálohe.
Slovenský zväz vojakov v zálohe (SZVVZ) má 1 500 členov, ale pred desaťročím to bolo o pätinu viac. „V minulosti bol záujem našu činnosť najmä zo strany mladých intenzívnejší,“ konštatuje M. Jánoš, ktorý je prezidentom organizácie od jej vzniku v roku 1993. „Ťažiskom našej činnosti je športovo-branná streľba. Pre značnú časť ľudí je kúpiť si pušku a ďalšie vybavenie vysoká investícia. Pokračuje to nákupom nábojov, platením členského…“ vysvetľuje prezident Jánoš. Nie je to ako pred rokom 1989, keď základné organizácie Zväzarmu fasovali erárne malokalibrovky aj s príslušnou muníciou. „Ak nerátam symbolické dotácie, žijeme len z členského a súkromných zdrojov. Spoluprácu so štátom, konkrétne s ministerstvom obrany, si vieme predstaviť na oveľa intenzívnejšej platforme. Aj v súvislosti s budovaním aktívnych záloh. Verím, že ich príslušníci budú chodiť aj do našich klubov.“
Majstrovstvá SR v streleckom viacboji o Pohár ministra obrany, Majstrovstvá SR v streleckom trojboji o Pohár náčelníka GŠ OS SR, vyše 40 klubových streleckých súbojov, osem memoriálov či pätoro medzinárodných streleckých turnajov – to je len časť z podujatí SZVVZ. Streľby sa konajú od Michaloviec a Prešova cez Hruštín či Dolné Krškany až po VTSÚ Záhorie. Do niektorých sa zapájajú aj mladí, no čisto mládežnícke preteky boli v kalendári SZVVZ na rok 2018 zatiaľ len dvoje. Strieľať chodí pravidelne aj dvadsiatka žien.
Gaminská iniciatíva
Ťažisko členstva tvoria bývalí aj aktívni profesionálni vojaci. „Máme aj niekdajších či aktívnych policajtov a civilov so vzťahom k streľbe a k brannosti,“ poznamenáva M. Jánoš. Medzi tých, ktorých už nezastihla povinná vojenčina, patrí aj Ladislav Balázs jr., člen komisie SZVVZ pre zahraničné vzťahy. Rozpráva nám aj o tom, že zväz je členom Gaminskej iniciatívy: „V rakúskom mestečku Gaming sa začiatkom deväťdesiatych rokov stretli zástupcovia generálnych štábov štyroch krajín, aby dali impulz na vznik komunikačnej platformy vojakov v zálohe krajín NATO, neutrálnych štátov a krajín bývalej Varšavskej zmluvy zo strednej Európy. Medzinárodné mimovládne neziskové združenie vzniklo v roku 1995, ale neformálne pracovalo už niekoľko rokov predtým vrátane Slovenska, ktoré sa zapojilo do činnosti v roku 1993.“
„Dnes sú členmi Taliansko, Nemecko, Švajčiarsko, Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko a najnovšie Macedónsko,“ vymenúva Radim Marušák, major v. v. a prezident Gaminskej iniciatívy. Iniciatíva rokuje pravidelne na jar a jeseň, posledné rokovanie bolo v septembri v Bratislave. „Po rozpade Varšavskej zmluvy išlo najmä o výmeny skúseností v oblasti profesionálnej služby či sociálneho zabezpečenia a nadväzovanie vzťahov vojakov z predtým znepriatelených táborov. V súčasnosti sa naša platforma zaoberá aktuálnymi témami,“ vysvetľuje R. Marušák, ktorý je aj 1. podpredsedom Ústrednej rady Zväzu dôstojníkov a práporčíkov Armády ČR (450 členov, päť pobočiek). „V Bratislave sme rokovali práve tom, ako môžu organizácie vojakov v zálohe a rezervisti vôbec pomôcť pri budovaní bezpečnosti v Európe. Som rád, že sme mali k tomu čo povedať my zo zväzu aj páni generáli Josef Pokorný a Ľubomír Gacko, ktorí boli hosťami nášho rokovania,“ konkretizuje Ladislav Balázs senior, pplk. v. z., a dodáva: „Budúce zasadnutie na jar v Slovinsku bude mať tému Ako motivovať mladých ľudí k vstupu a zotrvaniu v systéme aktívnych záloh.“
Text a foto: Pavol Vitko
Zdroj: Obrana – mesačník Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ročník XXVI., číslo 11, https://www.mod.gov.sk/obrana-112018/