Vážení priatelia, členovia SZVvZ,
stretnutia Gamingskej iniciatívy boli doposiaľ našou komunitou vnímané len okrajovo. Starší členovia Zväzu mali poväčšine aspoň rámcovú znalosť „o čo ide“, novší však pomenej. Preto by sme radi tento komunikačný deficit napravili a ponúkame vám zopár informácií k nedávno sa konanému stretnutiu Gamingskej iniciatívy II 2018, organizovanému našou stavovskou organizáciou.
Na úvod by sme však aspoň v krátkosti radi objasnili, čo je to Gamingská iniciatíva, kto je jej členom a ponúkli zopár základných informácií.
Čo je to Gamingská iniciatíva?
Gamingskú iniciatívu založili oficiálne v roku 1989 por. Charles Ott zo Švajčiarska, por. prof. Arne Steinkamp z Nemecka a por. Volker Zimmermann z Rakúska v zámockom hoteli Kartause Gaming neďaleko dolnorakúskeho mestečka Scheibbs. Spočiatku mala podobu neformálnych stretnutí. Súčasný charakter nadobudla v roku 1998. V roku 1995 získala iniciatíva súčasný názov, keď sa premenovala z pôvodnej podoby Gamingské rozhovory.
Platforma funguje nezávisle od iných národných alebo nadnárodných organizácií a spolupracuje s ozbrojenými silami a občianskou spoločnosťou. Jej členmi sú asociácie reprezentujúce Českú republiku, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Švajčiarsko a Taliansko.
Delegácie zúčastňujúce sa stretnutí môžu pozostávať z dôstojníkov v zálohe, dôstojníkov milícií a/alebo profesionálnych dôstojníkov. Jedinou podmienkou je členstvo v národnej dôstojníckej organizácii, alebo organizácii združujúcej vojakov a dôstojníkov v zálohe.
Stretnutia Gamingskej iniciatívy sa takmer pravidelne konajú dvakrát do roka a označujú sa ako Gaming I (na jar) a Gaming II (na jeseň). Na Slovensku sa stretnutie konalo naposledy pred dvadsiatimi rokmi, zásluhou súčasného prezidenta SZVvZ, mjr. v. z. Miroslava Jánoša.
Viac informácií vám poskytne oficiálna stránka www.gamingerinitiative.com.
Gamingská iniciatíva II 2018 Bratislava
Stretnutie Gamingskej iniciatívy II 2018 sa konalo v dňoch 20.-23. septembra 2018 v Bratislave v priestoroch Ministerstva obrany SR
Vzhľadom na spomínanú skutočnosť, že naposledy sa stretnutie konalo na Slovensku pred dvadsiatimi rokmi, bolo prvoradým záujmom Zväzu pripraviť reprezentatívne podujatie a teda zamerať sa na úroveň organizácie a vo finále na úspešný priebeh akcie. Výnimočnosť podujatia umocnil aj fakt, že sa konalo v roku troch významných výročí – stého výročia ukončenia I. svetovej vojny, stého výročia založenia prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov a 25. výročia založenia Slovenskej republiky.
Ústredná rada SZVvZ a zahraničná komisia poverili organizovaním tohto zasadania organizačný tím na čele s bývalým viceprezidentom SZVvZ pplk. v. v. Ing. Ladislava Balázsom. Hlavným partnerom podujatia bolo Ministerstvo obrany SR, ktoré poskytlo svoje priestory pre oficiálne otvorenie zasadnutia a prezentačnú – rokovaciu časť zasadania.
Prezentačná časť podujatia
Hlavnou témou podujatia, ktorého sa zúčastnili zástupcovia ôsmich členských štátov GI, bola „Úloha armádnych rezerv (záloh) pri budovaní spoločnej európskej obrany„. Zúčastnení delegáti prezentovali svoje postoje a spôsoby riešenia uvedenej problematiky. Za Slovenskú republiku prezentoval spôsoby riešenia ústrednej témy hlavný štátny radca sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania pplk. v. v. Ing Martin Bačko, ktorého vystúpenie malo vysokú profesionálnu úroveň.
Medzinárodného zasadania, ktoré prebiehalo výlučne v anglickom jazyku, sa ďalej zúčastnil riaditeľ sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania Ministerstva obrany SR, genmjr. Ing. Jozef Pokorný, PhD a Ozbrojené sily SR zastupoval brig. gen. Ing. Ľubomír Gacko. Slovenský zväz vojakov v zálohe zastupovali prezident zväzu mjr. v. z. Miroslav Jánoš, ktorý vystúpil s prezentáciou zväzu, viceprezident zväzu pplk. Ing. František Ušák, pplk. v. v. Ing. Ladislav Balázs zodpovedný za zahraničnú činnosť zväzu a organizáciu podujatia, dlhoročný bývalý predseda zahraničnej komisie npor. v. z. Ing. Zdeněk Šťastný, CSc., predseda zahraničnej komisie zväzu por. v. z. Ing. Ladislav Balázs a zástupca krajskej rady SZVvZ a súčasne predseda najväčšieho klubu vojakov v zálohe Ing. Andrej Martinec.
Spoločenská časť
Bohatý program mal aj spoločenská časť. Delegáti si uctili pamiatku padlých v I. a II. svetovej vojne na cintoríne v Bratislave-Kopčany a na bratislavskom Slavíne položením vencov za účasti čestnej stráže Ministerstva obrany SR. Následne aj pamiatku nášho národného hrdinu, generála Milana Rastislava Štefánika, položením venca na Bradle pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl Slovenskej republiky, rovnako za účasti čestnej stráže Ministerstva obrany SR.
Zaujímavou časťou podujatia bola prehliadka bunkra č.8 v Bratislave-Kopčany, ktorá oživila históriu v pamäti delegátov zo všetkých štátov. Následná exkurzia na VTSÚ Záhorie ukázala možnosti našich ozbrojených síl v rámci integrácie do spoločných Európskych štruktúr a NATO, ako aj možnosti pre spoluprácu s ostatnými členskými štátmi.
Následne sme delegátom zasadania prezentovali našu športovú streleckú činnosť na strelnici v Čáčove, kde práve prebiehali Medzinárodné strelecké preteky o trvale putovný Dukliansky palcát & Memoriál obetí Karpatsko-duklianskej operácie. Delegáti mali možnosť vyskúšať si streľbu na terč pod dozorom našich skúsených inštruktorov a rozhodcov. Podujatie bolo zavŕšené spoločnou slávnostnou večerou.
Celkovo možno toto podujatie hodnotiť ako veľmi úspešné. Delegáti v ňom načrtli smer vývoja budovania spoločnej európskej obrany, v rámci ktorej svoju významnú úlohu zastávajú práve ozbrojené sily členských štátov Gamingskej iniciatívy.
Na záver by sme sa chceli poďakovať organizačnému tíme na čele s pplk. v. v. Ing. Ladislavom Balázsom za vzornú prípravu a organizáciu, hlavnému partnerovi podujatia – Ministerstvu obrany Slovenskej republiky za tak potrebnú podporu pri organizácii a všetkým ostatným za účasť na tomto úspešnom podujatí.
Tešíme sa na ďalšie stretnutie v máji 2019 v Slovinsku.
Fotogaléria z podujatia