Počas uplynulého víkendu sa konal ostro sledovaný 8. snem Slovenského zväzu vojakov v zálohe (ďalej len „Snem“). Dôvodom bolo predovšetkým už vopred avizované odstúpenie doterajšieho dlhoročného prezidenta zväzu, Miroslava Jánoša, ktorý vo funkcii strávil dlhých 26 rokov. Hlavnou témou Snemu sa tak stala voľba nového prezidenta, od ktorého sa očakáva výraznejšie osvieženie činnosti Zväzu na všetkých úrovniach.
Zo záverov 7. snemu SZVvZ, ktorý sa konal v roku 2017 vyplynulo, že 8. snem sa bude konať nie o 4 roky – tak ako je to zakotvené v stanovách Zväzu – ale už o dva roky, čiže v roku 2019. Jedným zo zásadných podnetov pre túto zmenu, bol odchod z funkcie prezidenta Zväzu, ktorý vopred avizoval, dnes už bývalý prezident SZVvZ, Miroslav Jánoš na spomínanom 7. sneme.
Čo predchádzalo snemu?
Príprava Snemu je vcelku náročná téma a samotnému Snemu predchádzalo množstvo stretnutí, zasadnutí a aktivít:
- rokovanie Ústrednej rady, na ktorom bolo odsúhlasené konanie Snemu a bol stanovený kľúč pre voľbu delegátov vo formáte „za každý klub jeden delegát“, pričom tie kluby, ktoré majú viac než 50 členov postavia za každú „začatú päťdesiatku“ ďalšieho jedného delegáta (napríklad klub, ktorý má 110 členov postaví 3 delegátov);
- zasadnutie Ústrednej rady k príprave Snemu a odsúhlasenie podkladových materiálov na Snem;
- vydanie usmernenia k príprave Snemu;
- schôdze jednotlivých klubov;
- krajské konferencie;
- a samozrejme Prezídium vykonalo rôzne rokovania, aktivity a zabezpečovalo materiály ku Snemu v období od 3. zasadnutia Ústrednej rady, ktoré sa konalo 24. novembra 2018, až do konania Snemu.
Na schôdzach klubov boli určení, resp. zvolení delegáti za klub a krajské konferencie ich potvrdili. Taktiež boli na schôdzach klubov navrhnutí kandidáti na funkciu prezidenta SZVvZ, členov Prezídia a Ústrednej rady.
Účasť
Na Snem bolo delegovaných 72 členov zväzu. Žiaľ dostavilo sa iba 47 delegátov, čo je len 65,28 percenta (cca 2/3) z celkového množstva delegovaných členov. Navyše 10 členov sa neunúvalo svoju neúčasť ani ospravedlniť. I napriek takejto účasti bol Snem uznášania schopný. Počas rokovania sa dvaja delegáti ospravedlnili a na hlasovaní sa nezúčastnili, lebo odišli predčasne. Hlasovania sa tak zúčastnilo celkom 45 delegátov. Prítomnosť delegátov za jednotlivé kraje je uvedená v správe mandátovej komisie.
Priebeh Snemu
Rokovanie snemu sa riadilo schváleným programom. Na začiatku bol odsúhlasený volebný a rokovací poriadok a ako ďalší bod programu bolo zvolené pracovné predsedníctvo Snemu v zložení: predseda – Miroslav Jánoš, členovia – Vladislav Bláha, Branislav Gábor, Jozef Barna, František Ušák. Následne sa pristúpilo k voľbe mandátovej, návrhovej a volebnej komisie. Zloženie komisií nájdete v Uznesení VIII. snemu SZVvZ.
Ďalšími bodmi bolo prednesenie Správy o hospodárení a kontrola uznesenia zo VII. snemu a Správy o činnosti prezidentom zväzu Miroslavom Jánošom. Správu kontrolóra predniesol kontrolór zväzu Ing. František Václavík. Rozprava k predneseným správam bola v rámci ďalšieho bodu programu a to diskusie.
Jozef Jancek predniesol návrhy na úpravu stanov Zväzu, ktoré boli postúpené z krajských konferencií. V rámci diskusie bola prenesená prezentácia zväzu Ing. Rastislavom Maršálkom, kde predniesol aj návrh zásadnej zmeny organizačnej štruktúry Zväzu a návrh nového zloženia riadiacich stupňov zväzu. Po búrlivej diskusii bolo delegátmi odsúhlasené, že najskôr sa zvolí riadiaci stupeň zväzu.
Delegáti hlasovaním schválili zloženie riadiacich orgánov v zložení:
- Prezident SZVvZ;
- Prezídium Zväzu budú okrem prezidenta zastupovať a štyria členovia Prezídia – viceprezidenti – z ktorých každý bude zastrešovať jednu oblasť činnosti Zväzu nasledovne:
- Viceprezident pre športovú činnosť;
- Viceprezident pre marketing a komunikáciu;
- Viceprezident pre zahraničnú činnosť;
- Viceprezident pre majetok, ekonomiku a legislatívu;
- Prvý viceprezident bude zvolený z členov Prezídia Ústrednou radou na jej prvom rokovaní po Sneme;
- Štyria členovia Ústrednej rady za jednotlivé regióny Slovenska v zmysle územno-správneho rozdelenia Slovenskej republiky platného do 18. 12. 1990 (Bratislava, Západ, Stred a Východ);
Ústrednú radu tak budú tvoriť 9 členovia s hlasovacou právomocou, pričom pri rovnosti hlasov bude mať rozhodujúcu váhu hlas prezidenta Zväzu. Čiže zloženie ústrednej rady bude po novom: Prezident, 4 členovia prezídia (viceprezidenti) a 4 regionálni zástupcovia. Okrem toho bude na rokovania Ústrednej rady prizývaný kontrolór, ale bez hlasovacej právomoci. Vizuálne spracovanie tohto riešenia si je možné pozrieť v dokumente, ktorý bol prezentovaný na Sneme.
Krajské zväzy boli zrušené z dôvodu ich slabej činnosti, resp. úplnej nečinnosti. Ukázali sa byť zbytočným medzičlánkom, ktorý nezastával svoju funkciu tak, ako by mal a navyše sa stával často brzdou v komunikácii smerom k radovým členom.
Hlasovanie prebehlo nasledovne: za bolo 39 delegátov, proti boli 4 delegáti a dvaja sa zdržali hlasovania. Čiže pomerne jednoznačný priebeh.
Voľba prezidenta
Po schválení novej organizačnej štruktúry Zväzu delegáti pristúpili k voľbám do jednotlivých funkcií riadiacich orgánov Zväzu. Ešte pred začiatkom volieb sa delegáti dohodli, že voľby budú realizované verejnou priamou voľbou každého kandidáta samostatne a nie tajnou voľbou na hlasovacom lístku.
Ako prvá nasledovala voľba nového prezidenta, čo bola veľmi očakávaná udalosť, keďže túto pozíciu mal obsadiť nový človek po dlhých dvadsiatich šiestich rokoch.
Na pozíciu prezidenta Zväzu kandidovali pôvodne dvaja kandidáti, ale jeden z kandidátov – Ing. Ladislav Balázs ospravedlnil svoju neúčasť a súčasne stiahol kandidatúru na post prezidenta. Rozhodovalo sa teda o udelení dôvery jedinému kandidátovi – dlhoročnému členovi SZVvZ – Ing. Michalovi Kvantovi (008-BA).
Voľby na tento post prebehli v jednoznačnom tóne. Michal Kvanta dostal jednohlasnú podporu. Pravdu povediac, tento priebeh bol očakávaný. Michal je človek, ktorý je vo Zväze už dlhé roky a je známy svojim priateľským a bezkonflikným vystupovaním. Radoví členovia ho poznajú ako človeka žoviálneho, vždy dobre naladeného a na strane druhej ako odborne zdatného manažéra.
Prezident je osobou, ktorá má byť tým spájajúcim, stmelujúcim prvkom a súčasne schopným manažérom. A práve takouto osobou by Michal rozhodne mohol a mal byť.
Kto je Michal Kvanta?
Michalov vzťah k branným športom a streľbe sa začal formovať prijatím na strednú školu PS a VMV v Holešove a oblečením uniformy. Už počas stredoškolských a vysokoškolských štúdií sa zúčastňoval rôznych branných a streleckých súťaží v rámci bezpečnostných zložiek Československa. Keďže sa streľba pre Miša stala vášňou, pokračoval v súťažení i po nástupe do Českých Budějovic.
Po skončení profesionálnej dráhy dôstojníka u Ministerstva vnútra a návratu na Slovensko v roku 1998 sa jeho cesta veľmi rýchlo skrížila s členmi SZVvZ, ktorí mu túto organizáciu predstavili. Stal sa spolumajiteľom spoločnosti obchodujúcej s vojenským materiálom a tým, že zastupoval niektoré české zbrojovky pre ozbrojené zložky a spolupracoval so všetkými slovenskými ozbrojenými zložkami, logicky sa rozvinula i spolupráca so SZVvZ.
V roku 2000 vstúpil do SZVvZ ako člen klubu 008 FOX Bratislava. Postupom času začal pracovať vo vedení klubu a niekoľko rokov i v prezídiu, čo mu umožnilo hlbšie preniknúť do problematiky Zväzu. Po oznámení Miroslava Jánoša, že chce ukončiť aktívnu činnosť prezidenta SZVvZ a po rozhovoroch s niektorými členmi SZVvZ z rôznych klubov Slovenska a zvážení svoji osobných možností, sa rozhodol kandidovať na funkciu prezidenta.
Voľba členov Prezídia a Ústrednej rady
Ďalším zaujímavým bodom bola voľba členov Prezídia a Ústrednej rady.Vzhľadom na odhlasovanú zmenu organizačnej štruktúry Zväzu sa nevolili dvaja, ale hneď štyria členovia prezídia. Na tieto pozície boli nominovaní piati kandidáti – Ing. Ladislav Balázs, Vladislav Bláha, Ing. František Ušák a Ing. Karol Hruška, ktorých nominácie vzišli z klubov, resp. z krajských zväzov a Ing. Rastislav Maršálek, ktorý bol nominovaný priamo na Sneme.
Do funkcií boli hlasovaním zvolení Vladislav Bláha, Ing. František Ušák, Ing. Rastislav Maršálek a Ing. Ladislav Balázs. Prvým náhradníkom sa stal Ing. Karol Hruška. Ich rozdelenie do jednotlivých pozícií by malo byť nasledovné (čo však musí ešte oficiálne potvrdiť najbližšie zasadnutie Ústrednej rady):
- Viceprezident pre športovú činnosť – Vladislav Bláha (001-BA)
- Viceprezident pre marketing a komunikáciu – Ing. Rastislav Maršálek (001-BA)
- Viceprezident pre zahraničnú činnosť – Ing. Ladislav Balázs, st. (008-BA)
- Viceprezident pre majetok, ekonomiku a legislatívu – Ing. František Ušák (001-BA)
Na pozície členov Ústrednej rady za jednotlivé regióny boli zvolení:
- za región Bratislavy – Ivan Šimo (008-BA)
- za región Západného Slovenska – Mgr. Peter Horvát (012-BA)
- za región Stredného Slovenska – Jozef Jancek (050-ZA)
- za región Východného Slovenska – Ing. Karol Hruška (034-KE)
Volebná komisia spracovala vyhodnotenie volieb na samostatných dokumentoch.
Zmena na pozícii kontrolóra Zväzu
Vcelku prekvapivá zmena sa odohrala aj na poste kontrolóra Zväzu. Doterajší kontrolór, Ing. František Václavík, ktorý bol do funkcie zvolený v októbri 2013 počas 6. snemu SZVvZ, zaskočil plénum svojou rezignáciou. Nakoľko so zmenou na tomto poste sa nepočítalo a nikto z prítomných neprejavil záujem o túto funkciu, Snem preto zaviazal novozvolenú Ústrednú radu výberom a voľbou nového kontrolóra na jej najbližšom zasadnutí. Slovenský zväz vojakov v zálohe bude mať tak po šiestich rokoch nového kontrolóra.
Nová organizačná štruktúra Zväzu a personálne obsadenie jednotlivých pozícií sú súčasne dostupné aj na novovytvorených podstránkach v menu Zväz > Organizačná štruktúra a Zväz > Vedenie Zväzu. Postupne pribudnú aj archívne záznamy s výstupmi z jednotlivých Snemov a zloženie jednotlivých orgánov Zväzu v priebehu rokov.
Sídlo Zväzu
V rámci diskusie sa otvorila aj citlivá téma sídla Zväzu, ktorá sa stáva z roka na rok akútnejšou aj z dôvodu zhoršujúceho sa stavu tejto nehnuteľnosti vo vlastníctve SZVvZ. Diskutujúci delegáti sa zhodli na tom, že treba poveriť novozvolenú Ústrednú radu vypracovaním odbornej analýzy skutkového stavu nehnuteľnosti a na základe relevantných informácií rozhodnúť o ďalšom postupe. Rezonovali predovšetkým dva návrhy:
- zainvestovať do rekonštrukcie nehnuteľnosti, čo by si vyžadovalo zvýšenie členského po dobu troch rokov (napríklad v podobe mimoriadnej členskej známky);
- odpredaj nehnuteľnosti a zakúpenie novej, vhodnejšej pre sídlo Zväzu (kancelárske priestory) v porovnateľnej hodnote.
Tejto téme sa však budeme v blízkej budúcnosti ešte podrobnejšie zaoberať nielen na zasadnutiach Ústrednej rady, ale aj na našej oficiálnej stránke.
Zmeny Stanov
V rámci diskusie boli prediskutované jednotlivé návrhy na úpravu stanov samostatne. Po skončení diskusie k stanovám boli všetky úpravy stanov schválené všetkými prítomnými 45 delegátmi a bolo odsúhlasené, že bude vykonaná reedícia Stanov SZVvZ a v rámci uznesenia zo snemu boli k tomu vydané pokyny k ich legalizácii.
Záver Snemu
Po krátkej prestávke návrhová komisia predniesla Uznesenie VIII. snemu SZVvZ, ktoré bolo prítomnými delegátmi schválené. Po schválení uznesenia bol Snem ukončený. Znenie Uznesenia je pripojené v samostatnom dokumente.
Nakoniec sa novozvolený člen Prezídia, Vladislav Bláha poďakoval v mene celého Slovenského zväzu vojakov v zálohe odstupujúcemu prezidentovi Miroslavovi Jánošovi za jeho dlhoročnú prácu a odovzdal mu pamätnú plaketu Slovenského zväzu vojakov v zálohe.
František Ušák, Rastislav Maršálek